Slovenski inštitut za revizijo je na podlagi 8. člena Zakona o revidiranju (Uradni list RS, št. 65/08, 63/13 – ZS-K, 84/18 in 1 15/21, v nadaljevanju: ZRev-2) 29.07.1993 ustanovila Zveza računovodij, finančnikov in revizorjev Slovenije in je registriran kot zavod. Inštitut svoje naloge izvaja po programu dela za poslovno leto, ki ga po poprejšnji obravnavi Revizijskega in Strokovnega sveta Inštituta sprejme Svet Inštituta. V programu dela so začrtane temeljne naloge Inštituta v posameznem letu. Poleg nalog, ki jih mora izvajati po ZRev-2, statutu in programu dela, Inštitut opravlja še druge aktivnosti. V letnem programu dela so naloge projektno načrtovane po sekcijah. O izvršitvi nalog Inštitut vsako leto poroča Državnemu zboru Republike Slovenije v poročilu o opravljenem delu, ki je objavljeno na spletni strani Inštituta.
Slovenski inštitut za revizijo je neprofitna organizacija, ki pod svojim okriljem že več kot 30 let združuje široko paleto strokovnih dejavnosti in vključuje preko 1.000 strokovnjakov specialistov iz različnih področij: računovodstva, revizije, notranje revizije, revizije informacijskih sistemov, davkov, ocenjevanja vrednosti in trajnostnega poročanja. Inštitut je član mednarodnih strokovnih organizacij v okviru področij, ki jih pokrivajo stroke, ki delujejo v okviru inštituta: IFAC (International Federation of Accountants), Accountancy Europe, IVSC (International Valuation Standards Council) in TEGOVA (European Group of Valuers' Associations). Inštitut je tudi postavljavec (Standard Setter) Slovenskih računovodskih standardov (SRS) in Slovenskih poslovnofinančnih standardov (SPS). Slovenski inštitut za revizijo je tudi izdajatelj spletne revije SIR*IUS. V revijo je vključena zbirka strokovnih rešitev Iz prakse za prakso v kateri se je od leta 2013 zbralo preko 400 strokovnih rešitev, ki jih sprejemajo odbori posameznih sekcij. Za aktivne imetnike strokovnih nazivov in ostalo zainteresirano strokovno javnost kontinuirano organiziramo popoldanska strokovna srečanja različnih sekcij ter jim omogočamo udeležbo na seminarjih, delavnicah in konferencah, ki jih izvajajo vrhunski domači in tuji strokovnjaki. V l. 2024 je Slovenski inštitut za revizijo sprejel novo vizijo razvoja za obdobje 2024 – 2027.
Delovanje inštituta zagotavljajo njegovi organi, in sicer:
• svet,
• revizijski svet,
• strokovni svet ter
• direktor.
Poleg omenjenih organov pa strokovno delo potega tudi v okviru sekcij, ki združujejo posameznike z določenimi strokovnimi znanji in ki skrbijo za ustrezen razvoj in ugled posameznih strok. V nadaljevanju prikazujemo organigram Slovenskega inštituta za revizijo.